Ласкаво Просимо

prapor1

 

Як оцифрувати український ліс

Нещодавно Президент України заявив, що необхідно запровадити єдину державну систему обліку деревини – система ЕОД – яка буде розповсюджуватись на всі без виключення лісові угіддя.

Незважаючи на досить чітку позицію голови держави, відбувається затягування прийняття відповідного проекту рішення уряду, який вже близько двох років знаходиться на стадії розробки та погодження.

Цим законопроектом Кабмін пропонує реалізувати пілотний проект, в рамках якого система ЕОД буде обов’язковою для ведення всіма лісокористувачами. Потрібно зазначити, що дана система вже запроваджена у лісових господарствах, підпорядкованих Держлісагентству. Але вона не поширюється на інших лісокористувачів, таких як державні підприємства Міноборони, Мінекології, комунальні підприємства тощо. Останні заготовляють за різними даними від 17% до 27% від загального обсягу деревини.

Система ЕОД показує всі дані про деревину від моменту її заготівлі до продажу, або надходження на переробку. Хто та на основі яких документів її заготовив, характеристики деревини – порода, сорт, довжина, діаметр, – кому та за якою ціною її продали.

До того ж, нещодавно відбулася презентація та передача Національній поліції України додатку до ЕОД – модуля Контроль. За допомогою цього модуля Нацполіція зможе оперативно перевіряти легальність заготівлі та транспортування деревини на основі даних з системи.

Наприклад, співробітники Нацполіції зможуть здійснювати перевірки безпосередньо під час руху лісовозу. Потрібно всього лише зробити запит через додаток та ввести номер бирки з партії лісу або номер лісовоза. Після цього працівник поліції одразу отримує інформацію з системи про те, хто заготовив деревину, хто має право її перевозити, куди перевозять круглий ліс та хто є покупцем даної партії деревини.

У комплексі це має стати суттєвим кроком до подолання проблеми незаконних рубок та нелегального транспортування деревини.

Чому важливо, щоб підключилися усі лісокористувачі? Для більш ефективної роботи системи ЕОД критично важливо, аби нею користувалися всі лісокористувачі, незалежно від форми підпорядкування. Система не може ефективно працювати, якщо частина лісгоспів не обліковує ліс в ЕОД.

Уявімо, наприклад, що на алкогольну продукцію наносять акцизні марки лише частина виробників. Це, безперечно, призведе до тіньового обігу та втрати державою коштів. До речі, в алкогольній галузі основний принцип обліку закріпився дуже добре – вся міцна алкогольна продукція, яка не містить акцизної марки, є нелегальною.

Розповсюдження ЕОД на всіх лісокористувачів також необхідне для прийняття зважених управлінських рішень. Як щодо розвитку галузі в цілому, так і щодо створення нових деревообробних підприємств, або збільшення їхніх потужностей. Адже для цього необхідні точні аналітичні звіти про об’єми заготівлі та наявність ресурсу в цілому по Україні.

Про справжні об’єми заготівлі деревини можливо буде говорити тільки тоді, коли всі лісокористувачі будуть надавати дані до системи через маркування та облік в ЕОД.

Якщо ж залишити все як є і користувачами системи ЕОД будуть лише лісгоспи Держлісагентства, то це залишить можливість для маніпуляцій з походженням деревини. Тобто дасть можливість говорити, що ліс не з лісгоспів Держлісагентства, а тому не має бути облікований у системі ЕОД.

Лісівник

Церква та лісівники проти екологічних гріхів.

IMG 1330З ініціативи екологічного бюро Стрийської єпархії УГКЦ відбулися екологічні місії на парафії церкви Успення Пресвятої Богородиці с.Великі Глібовичі.

Представник екологічного бюро УГКЦ отець Олег Кобель разом з парохом церкви Успіння Пресвятої Богородиці отцем Миколою Стручинським та отцем Володимиром Пігічиним провели місійні зустрічі з учнями та вчителями В.Глібовицької школи, щодо дбайливого ставлення до навколишнього середовища.

Зокрема мова йшла про екологічний гріх. В місійних науках йшлося про те, що Бог дав нам безцінні дари – землю на якій ми живемо, воду яку споживаємо, повітря яким дихаємо. І якщо ми ці речі не шануємо, знищуємо, засмічуємо, цим самим ми поповняємо екологічні гріхи проти Бога, проти цих дарів, які Творець нам дав.  

Під час місійних наук зверталась увага на засміченість наших полів, лісів, випалювання трав на полях та луках, незаконне вирубування дерев та кущів, цим власне ми з вами наносимо шкоду цьому дару, який дав нам Господь.

Як ми шануємо вітця та матір, так треба шанувати та охороняти природу та навколишнє середовище в якому ми живем.

IMG 1339На завершення місійних наук учні школи разом з отцями та працівниками Бібрського лісгоспу озеленили пам’ятний знак на місці загибелі видатного діяча національно-визвольної боротьби, команданта VI Равської бригади Галицької Армії, члена УВО та ОУН з часу їх заснування Юліана Головінського.

Як писав історик Української Військової Організації Зиновій Книш, бойовики вважали Юліана Головінського «легендарним героєм, напівбогом. Багато його не знали ніколи не бачили на очі, не знали навіть його прізвища. Але його рука, його відважний і підприємливий дух давався відчути на кожному кроці, повітря здавалося насичене його волею і кожен уважав собі за честь працювати під його командою…»

IMG 1332

Спільними зусиллями учасники місії заклали невеликий сквер в якому висадили дуби, липи, смереки, модрини, ялівець козацький, самшит, не забули і про калину символ України.

Посадковий матеріал безкоштовно надав Бібрський лісгосп, а інженер лісових культур Тарас Дмитрах розказав та наочно допоміг учасниках місій висадити дерева та кущі, які будуть об’єднувати історію нашої держави та екологію.

Головний лісничий М.Пилипів

Електронний облік деревини – запорука легальної лісопродукції.

eod17Державними лісогосподарськими підприємствами Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства в повному об’ємі проводиться електронний облік деревини в межах Єдиної Державної Системи електронного обліку деревини (ЕОД).

Така система ЕОД 100% впроваджена у Бібрському лісгоспі. Ця система дає можливість облікувати всю заготовлену та реалізовану деревину за допомогою спеціальних бірок (чіпів) і вся заготовлена деревина вноситься у електронну базу.

При заготівлі деревини на лісосіці на кожну колоду прикріпляється бірка, яка має свій номер і яка зареєстрована в системі електронного обліку. Тоді можна відслідковувати де заготовлялася деревина, куди вона рухається, хто її купив.

Завдяки електронному обліку деревини здійснюється контроль за рухом деревини, та є можливість подолати тіньовий ринок деревин, відслідковувати факти незаконних рубок.

13 липня 2017 року на засіданні Урядового комітету з питань економічної фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правової діяльності, схвалено проект постанови КМУ стосовно реалізації пілотного проекту щодо запровадження єдиної державної системи електронного обліку деревини для всіх постійних користувачів.

На мій погляд, значний поштовх у запровадженні єдиної системи електронного обліку деревини на підприємствах всіх лісокористувачів, отримаємо після наради, яку провів Президент України в Івано Франківську 29.09.2017 року

Президент заявив: «Також маємо запровадити єдину державну систему електронного обліку деревини. Всі лісокористувачі, які здійснюють реалізацію деревини в Україні, зобов’язані ввести електронний облік, а деревина поза системою вважатиметься незаконно заготовленою»

Приємно, що слова Президента були почуті лісокористувачами і до лісгоспу вже почали звертатись інші користувачі для консультацій щодо введення електронного обліку деревини на своїх підприємствах. Майбутнє за електронним обліком деревини у лісах всіх користувачів.

Хочу зазначити, що електронний облік деревини постійно вдосконалюється. На даний час замість дороговартісних КПК вже можна застосовувати звичайний смартфон на базі Андроїд, що дає змогу лісгоспу купувати сучасні смартфони значно дешевше.

На сьогоднішній час лісгосп закупив 5 таких смартфонів, що по вартості коштує, як один КПК.  Такі смартфони дають також можливість на відпускних документах автоматично відображати номер сертифікату, що ліси Бібрського лісгоспу пройшли сертифікацію за міжнародними вимогами, тоді коли на старих КПК номер сертифікату на документах необхідно проставляти вручну.

Велике значення для ефективного функціонування ЕОД є підбір кадрів, які займаються обліком та їх навчання. Такі навчання необхідно проводити постійно, адже система обліку постійно вдосконалюється, іде природній процес заміни кадрів.

Електронний облік дає можливість керівництву лісгоспу відслідковувати реалізацію лісопродукції, залишки по кожній ділянці в розрізі порід і сортиментів, оперативно вирішувати питання щодо своєчасної заготівлі та вивезення лісопродукції.

Нижче подаємо звіт по електронному обліку деревини за 9 місяців в якому чітко видно скільки і якої лісо продукції реалізовано лісгоспом.

Головний лісничий Мирослав Пилипів

01 09 eod 

Порядок має бути скрізь і стандарти галузь має затвердити єдині, - Президент на нараді з питань реформування лісового господарства

«Нам потрібно об’єднати наш потенціал і вийти на абсолютно чіткі і правильні рішення щодо захисту лісів України і захисту лісів Карпат», - наголосив Президент Петро Порошенко під час наради з питань удосконалення державної політики у сфері лісового та мисливського господарства в ході робочої поїздки до Івано-Франківської області.

Глава держави нагадав, що підписав Закон, який значно підсилює кримінальну відповідальність за незаконну вирубку дерев та чагарників в лісах. Він окремо наголосив, що дія Закону поширюється на професійних лісників та на «чорних» лісорубів.

02102017 dalru5

У свою чергу, заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар підтвердив, що питання боротьби з незаконними рубками є першочерговим.

«Є три чинники, які, з нашої точки зору, спричинюють масові незаконні рубки: важке соціальне становище та низький рівень зайнятості населення; можливість збуту незаконної деревини; нечисті на руку працівники лісової охорони», - зазначив він.

Як повідомив заступник Голови відомства, люди легко збувають вкрадену деревину на пилорами, діяльність яких не контролюється. Такі пилорамщики заполонили весь карпатський регіон. Потрібен жорсткий контроль за діяльністю суб’єктів господарювання, що займаються переробкою деревини.

02102017 dalru6

«Легкий збут деревини призвів до появи злочинних груп обладнаних останніми технічними новинками. Вони діють зухвало, переважно в нічний період та скоюють напади на лісову охорону. Розгулу свавілля в лісах також сприяє низьке розкриття злочинів. Необхідно забезпечити належне розслідування справ про незаконні рубки», - наголосив Володимир Бондар.

За словами Президента України Петра Порошенка, раніше керівники правоохоронних органів посилались на те, що у них немає законних підстав для того, щоб захистити Карпати. «Сьогодні Закон дає їм таку зброю», - наголосив Глава держави та зазначив, що це питання і до прокуратури, і до Нацполіції, і до керівництва лісгоспів.

Окрім того, заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар повідомив, що Держлісагентство вже стало на заваді тіньовому обігу деревини. «Ми запровадили електронний облік деревини у своїх лісгоспах – від заготівлі до реалізації. Однак, є третина лісів України, які належать до інших форм власності, і робота в яких щодо запровадження обліку не проводиться або знаходиться на початковій стадії», - сказав він.

02102017 dalru8

У зв’язку з цим, Президент підкреслив необхідність запровадження електронної системи контролю за обігом деревини: «Єдина державна система обліку деревини має бути розповсюджена на всі без виключення лісові угіддя. Кожна колода, або партія деревини повинна мати спеціальну бирку». Він наголосив, що доручить контрольному управлінню перевірити це питання.

Петро Порошенко також наголосив на важливості посилити координацію та узгодженість дій між правоохоронними і фіскальними органами та екологічною інспекцією і обласними державними адміністраціями для подолання незаконних рубок та припинення тіньового обігу деревини.

Окремо Глава держави підкреслив, що стандарти лісової галузі мають бут єдиними для лісових господарств інших відомств – Міністерства оборони, Міністерства аграрної політики, підприємств комунальної власності. «Порядок має бути скрізь і стандарти галузь має затвердити єдині», - зазначив він.

Петро Порошенко також зауважив, що у контексті збереження лісу обговорювався досвід Латвії, Литви, Білорусії: «Чомусь там лісів не рубають. З’явився із сокирою в лісі – одразу ж відповідальність».

Президент наголосив на неухильності дотримання законодавства стосовно користування мисливською зброєю та звернув увагу правоохоронців на неприпустимість використання такої зброї без відповідного ліцензування. «Людина без необхідних документів, ліцензії з мисливською рушницею буде потребувати відповідних дій правоохоронців», - зауважив він. 

dklg.kmu.gov.ua

З початком жовтня на Львівщині розпочнеться осіння лісокультурна компанія

27 вересня 2017р. відбулося засідання колегії Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, яке провів начальник управління Анатолій Дейнека. Участь в засіданні взяли члени колегії, директори державних лісогосподарських підприємств. 

На порядок денний засідання колегії було винесено наступні питання.

З першого питання про стан та перспективи розвитку лісо-насіннєвої справи на підприємствах Львівського ОУЛМГ виступив головний спеціаліст відділу лісового господарства Репех В.П., який зазначив щодо доцільності проведення державними лісогосподарськими підприємствами спільно з ВП «Лісонасіннєва лабораторія, НЛТУ України та УкрНДІгірліс в першому півріччі 2018 року інвентаризації всіх об’єктів постійної лісонасіннєвої бази на предмет їх відповідності вимогам встановлених нормативних документів.

27092017 kolegia

Про стан правової роботи на підприємствах Львівського ОУЛМГ колегію інформував головний спеціаліст – юрисконсульт Гук Н.І. Він акцентував увагу на важливості структури юридичної служби в кожному лісогосподарському підприємстві. Також запропоновано провести круглий стіл щодо роз’яснення антикорупційного законодавства.

З інформацією про стан роботи з кадрового забезпечення підприємств лісового господарства виступив головний спеціаліст з кадрового забезпечення Балич І.Д. Він звернув увагу директорів підприємств на виконання рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.06.2016 року №19 «Про порядок перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також наголосив. що постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1180 внесено зміни до постанови від 03.09.2008р. №777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки».

Про стан бухгалтерського обліку та достовірність звітності на підприємствах Львівського ОУЛМГ інформувала головний спеціаліст з бухгалтерського обліку Крюченкова Н.В Вона зауважила, що у зв’язку із завершенням звітного періоду 3 кварталу необхідно звернути особливу увагу на достовірність ведення бухгалтерського обліку і якісне складання звітностей. Також, поінформувала про необхідність розміщення публічної інформації щодо фінансової звітності на сайті e-data.

27092017 kolegia2

Підсумовуючи виступи доповідачів начальник управління Анатолій Дейнека наголосив на необхідності активізації діяльності керівників державних лісогосподарських підприємств та працівників відповідних підрозділів по кожному напрямку розглянутих питань.

У питаннях різного було акцентовано увагу керівників підприємств щодо активного залучення до осінньої посадки лісу представників ЗМІ, громадськості та учнів шкільних лісництв, а також широко проводити інформаційно-роз’яснювальну компанію щодо висвітлення проблеми масового всихання соснових насаджень по підприємствах Львівського ОУЛМГ, відповідно до розробленого медіа-плану.

По всіх питаннях порядку денного колегія ухвалила відповідні рішення.


Прес-служба Львівського ОУЛМГ

Все починається з насінини.

Основним завданням лісівників охорона лісу від пожеж, лісопорушень, браконьєрства, а також вирощування високо-продуктивних насаджень. Для того, щоб виростити ліс до віку стиглості необхідно 90-120 років. Тому ті, що створюють ліси і доглядають за ними, не в змозі  побачити творіння своїх рук в повній величі і красі. Оцінити їхню працю зможуть лише майбутні покоління.

image 0 02 05 7c77ae7e6111954b9a49240fbcf4cbef9d57026fa40fab0079ff19867ac00c4e VВажливими компонентами для вирощування нових лісів є збір високоякісного насіння та вирощування посадкового матеріалу з покращеними генетичними властивостями.

Для збору покращеного насіння в лісгоспі створюють лісонасінневі плантації, закладають постійні лісонасінневі ділянки основних лісоутворюючих порід, зокрема в лісгоспі функціонує 40,3 га постійних лісонасінневих ділянок дуба звичайного, 115 га - бука лісового, 3,2 га - модрини європейської.

Для збільшення площ постійних лісонасінневих ділянок та забезпечення високоякісним насінням в 2016 році закладено 3 га лісонасінневих плантацій модрини європейської та 1 га псевдотсуги тисолистої, батьківщиною якої є Північна Америка. В біжучому році продовжені роботи по закладці насінневих плантацій модрини європейської, зокрема закладена плантація модрини в Перемишлянському лісництві. Необхідно відмітити, що хвойні насадження в Бібрському лісгоспі займають лише близько 10%, такі, як сосна, смерека, модрина. Найбільш перспективною в наших умовах є модрина європейська, тому ми і стараємось розширити площі її ареалу.

IMG 0393На плантації модрини європейської в Романівському лісництві, яка була закладена в минулому році, можна вже спостерігати плодоношення окремих дерев.

Щорічно лісгосп заготовляє 4-5 тон лісового насіння, яке в подальшому висівається в лісових розсадниках. З цією метою в лісгоспі функціонує мережа лісових розсадників загальною площею 6,1 га, де вирощується понад 500-600 тисяч сіянців та 30-40 тисяч саджанців різних порід.В 2017 році створений в Брюховицькому лісництві новий лісовий розсадник на площі 0,6 га, який забезпечить в повному об’ємі потреби лісництва в посадковому матеріалі.

В біжучому році вже заготовлено 33 кг насіння модрини європейської та 6 кг кісточкових порід.

В даний час наступив період масового дозрівання насіння основних лісоутворюючих порід. Лісівники Бібрського лісгоспу провели обстеження насаджень де планується заготовляти насіння і з 1 жовтня плануємо приступити до заготівлі насіння дуба та шишок модрини та ялини.

Прес-служба лісгоспу

ДП «Бібрський лісгосп»,
вул. В.Стуса, 44, м. Бібрка, Перемишлянський р-н., Львівська обл.. 81220
Тел/факс 03 (263) 4-32-25, Е-mail Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.