Ласкаво Просимо

prapor1

 

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ПАТОЛОГІЇ СОСНИ

liszahФахівцями  державного спеціалізованого підприємства «Львівлісозахист» в результаті проведення робіт по діагностиці та моніторингу, а також лабораторних досліджень в черговий раз підтверджується факт активного всихання соснових насаджень у Львівській області.

Вперше таке явище, а саме ураження грибами синяви та надзвичайно активне пошкодження стовбуровими шкідниками дорослих насаджень сосни звичайної в Львівській області було зафіксовано у 2015 році. Станом на сьогоднішній день, як і у інших областях це явище починає набувати масового характеру.

Разом з тим, саме нашою лабораторією, після звернення ДП «Малинське ЛГ» Житомирського ОУЛМГ, було детально описано та встановлено цей факт ще у 2012 році, коли всихання сосни мало поодинокий характер, а поширення цієї патології знаходилося на початковій стадії.

На даний час явище всихання (відмирання) сосни проходить саме у Житомирській, а також Рівненській, Волинській, Львівській та інших областях, де площі таких соснових насаджень є значними.

Лабораторні дослідження зразків сосни звичайної взяті з різних місць Львівської області підтверджують активну присутність грибів синяви, хвороб хвої та гілок, кореневих та стовбурових гнилей, стовбурових шкідників. Також у зразках, взятих з окремих місць зафіксована присутність нематод та дрібних часток, що ймовірно являються бактеріями. Нажаль такі спеціалісти як фітогельмінтологи та бактеріологи не передбачені в штаті лісозахисних підприємств, висновки яких є вкрай необхідними.

Враховуючи дуже короткий період часу, за який відбувається всихання дорослих насаджень, надто стрімку швидкість розповсюдження і той факт, що навіть вчасне видалення уражених та пошкоджених дерев не гарантує 100% ліквідації осередків, необхідно більш глибоке та ретельне вивчення цієї проблеми у комплексі, враховуючи висновки фітогельмінтологів та бактеріологів, а в ідеалі й висновки генетичних лабораторій

для прийняття правильного рішення, щодо подальших дій. Звісно зміна кліматичних умов, гідрологічного режиму, присутність чисельних хвороб хвої та гілок і являються першопричиною ослаблення дорослих насаджень сосни звичайної та сприяють подальшому більш активному розвитку шкідників та хвороб.

Ця проблема зараз являється актуальною в різних країнах світу і також ретельно вивчається, для встановлення істинної причини дуже швидкої загибелі таких чисельних площ дорослих соснових насаджень і пошуку правильних методів боротьби з нею. При проведенні санітарних рубань, необхідно обов’язково слідкувати за своєчасністю та правильністю їх проведення, з подальшим обов’язковим спалюванням порубкових решток.

На даному етапі єдиним найбільш дієвим методом боротьби являється проведення санітарних рубань з метою ліквідації осередків та недопущення їх поширення з подальшим відновленням зрубаних ділянок більш стійкими змішаними деревостанами.

 

ДСЛП «Львівлісозахист»
головний лісопатолог Соколовський Б.В
та завідувач лабораторії  Венгер В.В.

Про ліс, звірів та …

Ліси, є своєрідним резерватом для лісових мешканців, природним середовищем їх перебування та розмноження. Сама природа поєднала фауну з лісом, адже життя більшості її представників нашого краю нероздільна з лісом, є елементом лісу його невід’ємною частиною. Для лісових мешканців ліс є домівкою в якій вони живуть, розмножуються, знаходять захист і корм. Чим складніша структура лісових насаджень і різноманітний породний склад, чим пишніша рослинність всіх ярусів, тим багатший тваринний світ. Лісові мешканці використовують не лише поверхню землі з трав’яним покривом а також стовбури, дупла та крони дерев, повалені дерева і чагарники, плоди та насіння, гриби та ягоди. Тваринний і рослинний світ постійно переплітаються між собою, і цей взаємний зв’язок найтісніше виражається в лісових формаціях.

lis nppЛісові мисливські види звірів і птахів відносяться до основних компонентів лісового біогеоценозу тому використання цієї групи фауни в мисливському господарстві нероздільне з правильним науково обґрунтованим лісокористуванням.

В минулому різноманітне використання деревини, інтенсивне скотарство, гідромеліорація, забруднення цілих акваторій отрутохімікатами, необґрунтований промисел окремих звірів, потреба в родючих ґрунтах, яка досягалася шляхом випалювання і викорчовування лісів, гірничо-видобувна промисловість – все це за короткий час призвело до катастрофічного скорочення лісів та первозданних природних біогеоценозів. Внаслідок цього не тільки збільшилися площі безплідних земель, а також змінився клімат, зникли окремі види фауни, значно зменшились природні багатства низки країн. Так було, але це робили не фахівці лісоводи або мисливствознавці, це робили заготівельники м’яса, хутра, пір’я, ікри та інших продуктів життєдіяльності. Першими захисниками таких безчинств були власне знаючі спеціалісти, які споконвіку традиційно сіяли орали та збирали урожай, вирощували та помірковано рубали ліс, охороняли та полювали на звірів, і свої знання та традиції берегли, навчали та передавали з покоління в покоління. Згодом накопичена суспільством система знань про закономірності розвитку природи і суспільства та способи впливу на довкілля стали наукою. Люди навчаються, здобувають освіту та досвід і працюючи за фахом використовують свої знання для блага суспільства та природи. Але не завжди фахівці в стані самотужки вистояти перед пресом свавілля розгнузданого бюрократичного механізму. Особливо коли не професійно, не порадившись і не вислухавши думки науковців та всебічно не проаналізувавши до чого призведуть такі дії, приймають важливі рішення.

Фахівці лісового та мисливського господарства, як ніхто інший знають, що нерадиве втручання в природне середовище, може призвести до зміни біотопів або погіршення їх якості. В свою чергу такі зміни прямо відображаються не тільки на чисельності якогось окремого виду фауни, вони цілком порушують, зменшують його ареал або знищують. Прикладів ігнорування істинних знань і досягнень у веденні мисливськогосподарської діяльності чимало. Безслідно зникли з нашої території тури та інші древні види. За останні двісті років практично зникли зубри, сарни, лосі, річкові бобри, хохуля, перегузня та інші. І тільки фахівцями-мисливствознавцями, працівниками мисливських господарств, зусиллями мисливців та аматорів природолюбів вдалося відновити популяції окремих видів на які зараз можна полювати.

Незважаючи на означене вище у нас є вдосталь зелених «розумників» котрі вважають основними кривдниками лісу – лісників, а тваринного світу і живої природи - полювання, а мисливців - її злісним ворогом і винуватцями появи Червоних книг. Ще більше дратує коли ці «блазні в зелених халатах» публічно відпрацьовують чужі гроші завдаючи шкоди країні в якій живуть, і називають себе стражами флори та фауни і цим вправно вводять в оману частину суспільства. Але якби не старалися самозванці «природолюби», самозванці експерти, що самовизначилися «адвокатами» в природничих питаннях, для яких охорона та захист природи і фауни є просто самоціль, повинні отямитися та зрозуміти, що без фахового підходу до вирішення теоретичних і практичних проблем природокористування, від їхньої любові та «благородних» покликань наскрізь просочених ідеалізацією природи, - користі не буде. Ні природі, ні лісу, ні звірам ані нашому суспільству не потрібна така абстрактна любов, та й нашої любові ні фауна ні флора не потребують. Їх просто потрібно розумно берегти, охороняти повну гаму видового розмаїття, постійно примножувати та раціонально використовувати.

Треба з повагою ставитися до найменшого живого сотворіння, і правильно розуміти всі складнощі взаємозалежності оточуючого нас середовища та фахово вирішувати всі наболілі проблеми. 

Інколи в окремих зелених «природолюбів» побутує хибна думка, що тільки мисливці і процес полювання впливає на чисельність звірів та птахів. Насправді крім справжніх мисливців, є ще й добре озброєні, технічно забезпечені в переважній більшості самодостатні ділки, які вміло роблять вигляд, що вони мисливці. Власне через таких озброєних злочинців і викривляється суспільна думка про мисливців та полювання в цілому. Крім цього в суспільстві є горстка людей вічно невдоволених. Вони використовують будь-яку ситуацію в свою користь, застосовують піар-технологію тільки для того, щоб когось звинуватити в його професійній діяльності, намагаються формувати негативну суспільну думку і при цьому самі залишаються на виду у суспільства не зробивши для нього ані для довкілля нічого корисного.

А загалом боляче коли до їхньої думки прислуховується частина суспільства, а не до думки науковців та спеціалістів за фахом.

Начальник відділу охорони, захисту
лісу та мисливського господарства                                            
Львівського ОУЛМГ 

В. Бурмас

26 вересня відбудеться засідання Громадської ради.

Оголошення членам Громадської ради

при Львівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства

26 вересня 2017 року об 12.00 год. в залі засідань управління відбудеться засідання Громадської ради при Львівському обласному управлінні лісового і мисливського господарства з порядком денним відповідно до плану роботи:

1. Про стан та перспективи розвитку лісонасінної справи на підприємствах області. 

Доповідає: Голова комісії з лісового господарства Репех В.П. 

2. Про стан кадрового забезпечення підприємств Львівського обласного управління лісового і мисливського господарства.

Доповідає: Головний спеціаліст з управління персоналом Львівського ОУЛМГ Балич І.Д.

3. Різне.

Голова Громадської ради
при Львівському ОУЛМГ 
Миклуш С. І

Колегія Держлісагентства схвалила проект Стратегії розвитку та реформування лісової галузі

Проект Стратегії є рамковим документом, який дозволить визначити основні етапи розвитку та реформування лісового господарства України. У її напрацюванні брали участь представники різних установ лісового сектору, а під час громадського обгорнення ми отримали низку пропозицій та зауважень до змісту Стратегії. Про це повідомив заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар під час засідання колегії Держлісагентства.

Він розповів, що проект має такі розділи як: загальні положення; сучасний стан господарства; ключові проблеми; мету, стратегічні цілі та принципи; пріоритетні напрями досягнення стратегічних цілей; інструмент реалізації Стратегії; фінансове забезпечення впровадження Стратегії та очікувані результати.

«Хочу привернути увагу до основних положень проекту Стратегії – чим вона є цікавою і чим може бути корисною. В проекті Стратегії прописаний негативний міжнародний досвід надання лісів у концесію та описана обмежена можливість України щодо отримання міжнародної технічної допомоги. Також містяться положення щодо створення фонду розвитку лісового господарства при збереженні державної підтримки та прописані особливості його формування та використання. Прописаний механізм удосконалення інституційної структури лісового господарства», - повідомив Володимир Бондар.

Він підкреслив, що система фінансування має бути диверсифікованою. Зокрема, ведення лісового господарства на Півдні та Сході має фінансуватися з державного бюджету, а також передбачено створення окремого фонду для всієї галузі.

«Питання створення нової державної системи фінансово-економічного забезпечення ведення лісового господарства шляхом утворення Лісового фінансового фонду вже неодноразово обговорювалось і знайшло підтримку у Мігагрополітики та серед пов’язаних з лісовим господарством суспільних груп», - зазначив заступник Голови Держлісагентства.

За його словами, у проекті Стратегії  визначені напрямки, на які будуть використані кошти Лісового фінансового фонду: забезпечення ведення лісового господарства державними лісогосподарськими підприємствами з урахуванням регіональних особливостей та природно-кліматичних умов і відсутності рубок головного користування; своєчасне виявлення осередків шкідників і хвороб лісу, здійснення профілактики виникнення таких осередків, їх локалізації і ліквідації; моніторинг, інвентаризація, облік та впорядкування лісів; інвестиційні проекти у сфері ведення лісового господарства; запобігання та ліквідацію лісових пожеж і пошкоджень лісових масивів в наслідок буреломів, сніголамів та інших стихійних явищ; здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від незаконних рубок, пошкодження, послаблення та іншого шкідливого впливу на ліси; розвиток лісонасіннєвої справи; підтримку лісогосподарської науки.

Окрім того, Володимир Бондар зазначив, що обговорення інституційної реформи продовжуватиметься. «Відповідно до вимоги Кабінету Міністрів України пропонується створення центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства об’єднань державних лісогосподарських підприємств на обласному рівні, що належать до сфери його управління, з делегуванням їм частини повноважень лісогосподарських підприємств», - повідомив він.

Зокрема, це організації лісовпорядних робіт, інвентаризації та моніторингу лісів, розроблення та реалізації проектів організації і розвитку лісового господарства, будівництва об’єктів виробничо-соціального призначення, в тому числі лісових доріг; координація діяльності підприємств, зокрема щодо проведення лісогосподарських заходів, охорони та захисту лісів, реалізації деревини; впровадження інвестиційних проектів; координація замовлень та впровадження результатів науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, необхідних для реалізації програм розвитку лісового господарства; вирішення питань (у межах своїх повноважень) цивільного захисту населення і територій під час надзвичайних ситуацій.

«Наша принципова позиція полягає у тому, що лісгоспи мають бути збережені як юридичні особи державної власності», - наголосив заступник Голови Держлісагентства.

Ще одне дуже важливе питання – розмежування функцій державного контролю від функцій господарювання шляхом передачі повноважень державної лісової охорони Держлісагентству.

«На сьогодні лісова охорона постійних лісокористувачів має різний статус та різні повноваження. Тому пропонується внесення змін до положення про державну лісову охорону щодо здійснення державного контролю та затвердження положення про лісову охорону постійних лісокористувачів. А в Держлісагентства (його територіальних органів) залишаться повноваження державної лісової охорони (лісові інспектори відповідно до європейської практики). Так звані генеральні дирекції на рівні областей займатиметься господарською функцією, а реформовані територіальні органи – адміністративною», - зазначив Володимир Бондар.

За результатами обговорення члени колегії Держлісагентства, надавши свої пропозиції, схвалили за основу проект Стратегії.

Проект Стратегії сталого розвитку та інституційного реформування лісового та мисливського господарства України на період до 2022 року

Держлісагенство

Привітання з днем працівників лісу

lis den

Шановні працівники лісового господарства!

Щиро вітаю Вас з Днем працівників лісу!

Наша професія — одна з найважливіших на Землі. Оскільки ліси – це прекрасний, здібний до відтворення природний комплекс, надійний екологічний щит, який захищає природу і забезпечує охорону здоров‘я людини. Для України це безцінний дар, особливе багатство.

Охорона цього безцінного дару природи – високе покликання працівників лісового господарства. Щоденна праця в усі пори року за будь-якої погоди покликана примножувати зелене багатство країни, забезпечувати екологічну безпеку людей та гармонійну взаємодію суспільства і природи. Спрямовуючи зусилля на зміцнення лісового фонду України, лісівники вносять вагомий внесок у захист земельних угідь та поліпшення стану довкілля, забезпечують потреби суспільства у різноманітній лісовій продукції.

Сподіваюсь, що Ваша важка наполеглива праця щодо збереження, невиснажливого використання та відтворення лісів України буде взірцем для всіх інших країн Європи і світу.

Шановні працівники та ветерани лісового господарства, дякуючи Вам за невтомність і самовідданість, щиро бажаю щастя, добра та достатку.

Бажаю Всім українським лісівникам міцного здоров’я, родинного благополуччя та вагомих трудових досягнень.

З повагою, за дорученням колективу

директор ДП «Бібрський лісгосп»

В.Борщ

Святкування Дня працівника лісу

Сьогодні в конторі лісгоспу відбулась урочиста нарада з нагоди святкування Дня працівника лісу, яку провів директор лісгоспу В.Борщ та освячення новозбудованої каплиці Пресвятої Богородиці, за кошти працівників лісгоспу.

DSC 5017

Чин освячення каплиці та Молебень до Пресвятої Богородиці звершили отець-декан Микола та отець Зеновій.

У святкуванні взяли участь голова Перемишлянської РДА В.Танчин, голова Перемишлянської районної ради Р.Андрушишин мер м.Бібрки Р.Гринус, представники добровольчого батальйону ОУН.

DSC 5102

 

З короткою доповіддю виступив заступник начальника Львівського ОУЛМГ Ю.Гром»як. Він охарактеризував з позитивної сторони роботу лісгоспу та нагородив кращих працівників підприємства почесними грамотам.

DSC 5096Директор лісгоспу В.Борщ доповів присутнім про здобутки підприємства, та відмітив, що виконані всі виробничі завдання поставлені перед колективом за період 8 –ми місяців поточного року, а саме :

    - проведено рубок пов’язаних з веденням лісового господарства на площі – 394 га;

    - заготовлено деревини по всіх видах діяльності 29,0 тис. кбм. з них :

    - проведено лісовідновлення на площі 122 га; з них:

    - посадка лісових культур в ДЛФ на площі 58 га, природне залісення на площі 64 га ;

    - реалізовано продукції основного виробництва на  суму 27,9 млн. грн.  ;

         Вже другий рік поспіль ми працюємо і реалізуємо свою продукцію в основному на внутрішній ринок, підтримуючи вітчизняного товаровиробника. Якщо у 2015 році питома вага експорту в загальному продажі складала 49 %, у 2016 році майже 11 % ,то цього річ лише 1 відсоток.

         Але незважаючи на роботу в умовах заборони експорту нам вдалося досягти приросту обсягів реалізації в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 34 відсотки і цим, я завдячую щоденній злагодженій праці всього колективу.

         Розмір середньомісячної заробітної плати  1  штатного працівника з початку року досягнув  рівня  9258 грн.

         Сплачено на користь держави за 8 місяців 2017 року 9,8 млн. грн. податків та відрахувань з них 7,7 млн. грн.  в бюджети різних рівнів в тому числі 1,9 млн. грн.  до місцевого бюджету, а також сплачено єдиного соціального внеску в розмірі 2,1 млн.

DSC 5090

 

Працівників лісгоспу привітали голова Перемишлянської РДА В.Танчин, голова Перемишлянської районної ради Р.Андрушишин, мер м.Бібрки Р.Гринус та нагородили кращих працівників почесними грамотами.

DSC 5177

Представники добровольчого батальйону ОУН висловили подяку колективу лісгоспу, за допомогу добровольчому батальйону ОУН та іншим військовим формуванням, які беруть участь в АТО.

         Не забувають в лісгоспі і за ветеранів лісового господарства, яких запросили на урочисту нараду привітали та надали одноразову матеріальну допомогу.

В завершальному виступі, директор лісгоспу В.Борщ, висловив щиру вдячність всім, хто своєю працею долучився до здобутків лісгоспу. Та відзначив, що завдяки самовідданій праці лісівників, ліси нашої держави отримують професійний догляд, мають надійний захист та охорону. Та привітав всіх присутніх з святом Дня працівника лісу.

Прес-служба лісгоспу

DSC 5060      

 DSC 5237

 

ДП «Бібрський лісгосп»,
вул. В.Стуса, 44, м. Бібрка, Перемишлянський р-н., Львівська обл.. 81220
Тел/факс 03 (263) 4-32-25, Е-mail Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.